The full list of nominations for the 24th annual tca awards

Reuters.com

Netflix’s Baby Reindeer and Ripley and FX’s Shōgun lead the 2024 Television Critics Association awards nominations with five each.
FX’s The Bear follows with four noms, and FX’s Fargo and Reservation Dogs and Max’s Hacks with three each.
Past winners Quinta Brunson and Jean Smart return in the Individual Achievement In Comedy category alongside Jeremy Allen White, Ayo Edebiri, Renée Elise Goldsberry, and Devery Jacobs.
Individual Achievement In Drama nominees include Shōgun stars Hiroyuki Sanada and Anna Sawai against Ripley‘s Andrew Scott, Baby Reindeer‘s Richard Gadd, Fargo’s Juno Temple and Oscar winner Jodie Foster for True Detective: Night Country.
FX and Netflix lead nominations a total of 16 each, followed by HBO/Max with 13 and Disney+ with six.
Winners will be announced in a ceremony at The Langham Huntington in Pasadena on Friday, July 12.
Here is the complete list of nominees: Program of the Year “Baby Reindeer” – Netflix “The Bear” – FX ‘Hacks” – HBO | Max “Reservation Dogs” – FX “Ripley” – Netflix “Shōgun” – FX Outstanding Achievement in Comedy “Abbott Elementary” – ABC (2022 Winner in Category) “The Bear” – FX (2023 Winner in Category) “Girls5eva” – Netflix “Hacks” – HBO | Max “Reservation Dogs” – FX “We Are Lady Parts” – Peacock Outstanding Achievement in Drama “Baby Reindeer” – Netflix “Fallout” – Prime Video “Fargo” – FX “Ripley” – Netflix “Shōgun” – FX “True Detective: Night Country” – HBO | Max Outstanding Achievement in Movies, Miniseries or Specials “Baby Reindeer” – Netflix “The Fall of the House of Usher” – Netflix “Fargo” – FX “Fellow Travelers” – Showtime “Ripley” – Netflix “The Sympathizer” – HBO | Max Outstanding New Program “Baby Reindeer” – Netflix “Fallout” – Prime Video “Mr.
& Mrs. Smith” – Prime Video “Ripley” – Netflix “Shōgun” – FX “X-Men ’97” – Disney+ Individual Achievement in Drama Jodie Foster, “True Detective: Night Country” – HBO | Max Richard Gadd, “Baby Reindeer” – Netflix Hiroyuki Sanada, ”Shōgun” – FX Anna Sawai, “Shōgun” – FX Andrew Scott, “Ripley” – Netflix Juno Temple, “Fargo” – FX Individual Achievement in Comedy Quinta Brunson, “Abbott Elementary” – ABC (2022 Winner in Category) Ayo Edebiri, “The Bear” – FX Renée Elise Goldsberry, “Girls5eva” – Netflix Devery Jacobs, “Reservation Dogs” – FX Jean Smart, “Hacks” – HBO | Max (2021 Winner in Category) Jeremy Allen White, “The Bear” – FX Outstanding Achievement in News and Information “America Outdoors with Baratunde Thurston” – PBS “Frontline” – PBS (Eight-time Winner in Category) “The Jinx: Part Two” – HBO | Max “Queens” – Nat Geo “Quiet on Set: The Dark Side of Kids TV” – ID “Telemarketers” – HBO | Max Outstanding Achievement in Variety, Talk or Sketch “The Daily Show” – Comedy Central (2004 Winner in News & Information ‘The Daily Show with Jon Stewart’) “Jimmy Kimmel Live!” – ABC “John Mulaney Presents: Everybody’s in LA” – Netflix “Last Week Tonight with John Oliver” – HBO | Max (2021, 2019 & 2018 Winner in Category, and in 2015 Winner in News & Information) “Late Night with Seth Meyers” – NBC “Saturday Night Live” – NBC Outstanding Achievement in Reality “The Amazing Race” – CBS (2011 & 2022 Winner in Category) “Conan O’Brien Must Go” – HBO | Max “Jerrod Carmichael Reality Show” – HBO | Max “The Traitors” – Peacock “Top Chef” – Bravo “We’re Here” – HBO | Max “Welcome to Wrexham” – FX Outstanding Achievement in Family Programming “Doctor Who” – Disney+ “Heartstopper” – Netflix “My Adventures with Superman” – Adult Swim “Percy Jackson and the Olympians” – Disney+ “Renegade Nell” – Disney+ “X-Men ’97” – Disney+ Outstanding Achievement in Children’s Programming “Bluey” – Disney+ (2023 Winner in Category) “Daniel Tiger’s Neighborhood” – PBS KIDS (2016 Winner in Youth Category) “Frog and Toad” – Apple TV+ “Pokémon Concierge” – Netflix “Sesame Street” – HBO | Max (2018, 2011 & 2001 Winner in Youth Category) “Snoopy Presents: Welcome Home, Franklin” – Apple TV+ NETWORK TALLY FX – 16 Netflix – 16 HBO | Max – 13 Disney+ – 6 ABC – 3 PBS/PBS – KIDS – 3 Prime Video – 3 Apple TV+ – 2 NBC – 2 Peacock – 2 Adult Swim – 1 Bravo – 1 CBS – 1 Comedy Central – 1 ID – 1 Nat Geo – 1 Showtime – 1 PROGRAMS NOMINATED

POSITIVE

With five nominations apiece, Baby Reindeer from Netflix, Ripley from Ripley, and Shōgun from FX lead the 2024 Television Critics Association awards.

Max’s Hacks, Reservation Dogs, Fargo, and The Bear from FX come in third and fourth place, respectively, with three nominations apiece.

Ayo Edebiri, Renée Elise Goldsberry, Devery Jacobs, Jeremy Allen White, and past winners Quinta Brunson and Jean Smart are back in the Individual Achievement in Comedy category.

Jodie Foster, the winner of the Oscar for True Detective: Night Country, Andrew Scott from Ripley, Richard Gadd from Baby Reindeer, Juno Temple from Fargo, and Hiroyuki Sanada and Anna Sawai from Shōgun are among the nominees for Individual Achievement in Drama.

With 16 nominations apiece, FX and Netflix are in first place, followed by HBO/Max with 13 and Disney+ with 6.

The Langham Huntington in Pasadena will host a ceremony on Friday, July 12 to reveal the winners.

The whole list of nominees is as follows:.

Year’s Best Program.

Watch “Baby Reindeer” on Netflix.

FX’s “The Bear”.

HBO | Max – “Hacks”.

X-ray of “Reservation Dogs”.

Netflix has “Ripley” available.

“Shōgun” – Special effects.

Outstanding Comedic Achievement.

ABC (2022)’s “Abbott Elementary” won the category.

“The Bear” – FX (2023 Winner in Category).

Netflix has “Girls5eva.”.

HBO’s “Hacks” | Max.

FX’s “Reservation Dogs.”.

“We Are Lady Parts” – Peacock.

Outstanding Dramatic Achievement.

Netflix has “Baby Reindeer.”.

Netflix’s “Fallout”.

“Fargo” – FX.

Netflix’s “Ripley”.

FX – “Shōgun”.

HBO’s “True Detective: Night Country” stars Max.

Exceptional Performance in Films, TV Series, or Specials.

Watch “Baby Reindeer” on Netflix.

Netflix original series “The Fall of the House of Usher”.

“Fargo” is FX.

Showtime for “Fellow Travelers”.

Netflix – “Ripley”.

“The Empathizer” – HBO | Max.

Excellent New Initiative.

Watch “Baby Reindeer” on Netflix.

Watch “Fallout” on Prime Video.

“Mr. and Mrs. Smith” on Prime Video.

Netflix has “Ripley” available.

The FX is called “Shōgun.”.

Disney+ – “X-Men ’97”.

Dramatic Individual Achievement.

“True Detective: Night Country” with Jodie Foster on HBO | Max.

Richard Gadd, “Baby Reindeer,” available on Netflix.

FX Hiroyuki Sanada, “Shōgun”.

Anna Sawai, FX / “Shōgun”.

Andrew Scott, “Ripley” on Netflix.

FX – Juno Temple, “Fargo”.

Personal Success in Humor.

The ABC (2022) winner in the category is Quinta Brunson from “Abbott Elementary.”.

“The Bear,” Ayo Edebiri, FX.

Renée Elise Goldsberry, Netflix’s “Girls5eva.”.

Devery Jacobs, FX’s “Reservation Dogs”.

Jean Smart, “Hacks” – HBO | Max (2021 Winner in Category).

“The Bear,” Jeremy Allen White – FX.

Superb Performance in News and Data.

The PBS program “America Outdoors with Baratunde Thurston.”.

The eight-time winner in its category is PBS’s “Frontline.”.

Max from HBO’s “The Jinx: Part Two”.

“Queens” – National Geographic.

ID, “Calm on Set: The Dark Side of Kids TV”.

Max in HBO’s “Telemarketers”.

Extraordinary Performance in Sketch, Talk, or Variety.

Comedy Central’s “The Daily Show” won the 2004 News & Information category. Jon Stewart also hosted the show.

“Live with Jimmy Kimmel” – ABC.

Netflix – “John Mulaney Presents: Everyone’s in LA.”.

HBO’s “Last Week Tonight with John Oliver” | Max (2021, 2019 & 2018 Winner in Category; and 2015 Winner in News & Information).

NBC’s “Late Night with Seth Meyers”.

NBC’s “Saturday Night Live.”.

Outstanding Real-World Performance.

“The Amazing Race” on CBS (winner in the category in 2011 and 2022).

HBO | Max Presents “Conan O’Brien Must Go.”.

HBO | Max – “Jerrod Carmichael Reality Show”.

Peacock, “The Traitors.”.

Bravo to “Top Chef.”.

HBO | Max – “We’re Here.”.

“Greetings from Wrexham” – FX.

Exceptional Performance in the Family Entertainment Sector.

Disney+’s “Doctor Who”.

Netflix’s “Heartstopper”.

‘My Adventures with Superman’ on Adult Swim.

Disney+ presents “Percy Jackson and the Olympians.”.

“Disney+ Presents Renegade Nell”.

Disney+ – “X-Men ’97”.

Very Impressive Performance in Children’s Content.

Disney+’s “Bluey” (2023 Winner in Category).

The 2016 Youth Category Winner is PBS KIDS’s “Daniel Tiger’s Neighborhood.”.

“Toad and Frog” on Apple TV+.

The Netflix series “Pokémon Concierge.”.

HBO | Max (2018, 2011 & 2001 Winner in Youth Category) presents “Sesame Street”.

– Apple TV+ – “Snoopy Presents: Welcome Home, Franklin”.

Speak on the network.

FX – 16.

Netflix: 16.

HBO | Max: 13.

Disney Plus – 6.

ABC: 3.

PBS/PBS-KIDS – 3.

Prime Video (3.

Apple TV+ – 2.

NBC: 2.

Peafowl–2.

Swim for Adults: 1.

Bravo, figure one.

CBS–1.

Comedy Central #1.

ID: 1.

Nat Geo – 1.

Time of show: 1.

Programs that were nominated.

scroll to top